GMB632PC60
Mfr.Part #
GMB632PC60
Manufacturer
Carlo Gavazzi
Package/Case
Datasheet
GMB632PC60
Description
CIR BRKR THERM 60A 240VAC/125VDC
Stock
9
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Product Category :
Circuit Breakers
Actuator Type :
Lever
Approval Agency :
CSA C22.2 No 5, IEC 60947-2, UL489
Breaker Type :
Thermal Magnetic
Current Rating (Amps) :
60A
Illumination :
None
Illumination Voltage (Nominal) :
Mounting Type :
DIN Rail
Number of Poles :
2
Product Status :
Active
Voltage Rating - AC :
240 V
Voltage Rating - DC :
125 V